Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunumi
2024. gada 4.─10. novembris


Aicinām uz Rīgas Grāmatu svētkiem!


Latvijas Grāmatizdevēju asociācija un Latvijas Nacionālā bibliotēka aicina uz Rīgas Grāmatu svētkiem lasītāju, izdevēju, autoru un mākslinieku iemīļotu satikšanos 8. novembrī no plkst. 11.00 līdz 20.00 un 9. novembrī no plkst. 10.00 līdz 18.00.

Svētkos piedalīsies 34 izdevēji, kas piedāvās lasītājiem plašu grāmatu klāstu, dažādus jaunumus, kā arī satikšanos ar autoriem, diskusijas un koncertus. Kaut ko savam lasītpriekam atradīs gan lieli, gan mazi. Izdevēji būs sarūpējuši dažādu žanru grāmatas – gan jaunāko tulkoto literatūru, gan spožākos latviešu autoru oriģināldarbus. Piedāvājumā būs mākslas, dzejas, valodniecības, pētnieciskie izdevumi, bērnu grāmatas, fantāzija, romantika, vēsture un daudz citu grāmatu. Daudzpusīgs un bagātīgs būs arī kultūras programmas piedāvājums.

Vairāk

Latvijas Nacionālās bibliotēkas pasākumu programma

Rīgas Grāmatu svētkos


Rīgas Grāmatu svētkos daudzveidīgu pasākumu programmu ir sarūpējusi Latvijas Nacionālā bibliotēka, kas piektdien, 8. novembrī, aicina doties ekskursijā, lai iepazītu Imanuela Kanta darbus, savukārt sestdien, 9. novembrī, piedāvās tuvāk iepazīties ar novatorisko izstādi “Teksts mūs neinteresē” un noklausīties tās veidotāju stāstījumu, tikšanos ar grāmatu dizaineru Alekseju Muraško, kā arī aicinās izmēģināt rekonstruēto 16. gadsimta iespiedpresi, piedalīties augstspieduma grafikas pastkaršu drukas darbnīcā.

Vairāk

Notiks starptautiska konference

“Grāmatas un lasīšana digitālajā laikmetā”


Konference notiks 2024. gada 8. novembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) Rīgas Grāmatu svētku laikā.  Arī šogad konferences tēma ir saistīta ar lasīšanu un lasīšanas veicināšanu,  klātienē varēs uzklausīt vienu no Ļubļanas manifesta līdzautoriem, starptautiska mēroga autoritāti šajā jomā – Mihu Kovāču. Programmā arī pārskats par vairākiem neseniem Latvijā veiktiem pētījumiem un labās prakses piemēri no Nīderlandes un Portugāles. Ar prezentāciju “Tiesības uz lasīšanu” konferencē piedalīsies LNB Pētniecības un interpretācijas centra vadītāja Maija Treile.

Vairāk

Vieslekcija “Naidīgās un kaitīgās skaņas:

audiopropaganda 20. gs. vēsturē”


2024. gada 5. novembrī plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas 1. stāva Virtakas klasē notiks vēsturnieka Dr. hist. Kaspara Zeļļa vieslekcija “Naidīgās un kaitīgās skaņas: audiopropaganda 20. gs. vēsturē”. Dalība bez maksas. 20. gadsimtu vēstures pētniecībā mēdz dēvēt par propagandas laikmetu. Pieaugot gan izglītības līmenim, gan attīstoties tehnoloģiskajām iespējām, manipulācijas ar sabiedrību kļuva par šī gadsimta realitāti. Sabiedrības ietekmēšanai tika izmantoti visi iespējamie līdzekļi, lai skartu visas cilvēka maņas, tāpēc dzirdes ietekmēšana un skaņas izmantošana nebija izņēmums. 

Vairāk

Aicina pieteikties starptautiskai zinātniskai konference

“Grāmatniecība Agrīnajos Jaunajos laikos: pārrobežu kustība starp Beniluksa valstīm un Baltijas jūras reģionu”


No 2024. gada 25. līdz 27. novembrim Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) un Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā (RVKM) norisināsies starptautiska zinātniska konference “Grāmatniecība Agrīnajos Jaunajos laikos: pārrobežu kustība starp Beniluksa valstīm un Baltijas jūras reģionu”. Dalība – bez maksas, taču līdz 7. novembrim jāreģistrējas ŠEIT. Konferences programma pieejama ŠEIT. Pētnieki no dažādām Eiropas valstīm diskutēs par iespiedēju darbību, tipogrāfisko rīku apriti, bibliotēku kolekcijām, kā arī zināšanu un tradīciju izplatību grāmatniecībā. Konference pievērsīsies arī grāmatu izplatīšanai no lielākajiem grāmatniecības centriem uz mazākiem reģioniem. Zinātniskos referātus papildinās ekskursijas, praktiskas darbnīcas un domapmaiņas. Konferences valoda: angļu.

Vairāk

LNB direktore piedalījusies starptautiskā zinātniskā konferencē

Britu bibliotēkā, Londonā


No 2024. gada  31. oktobra līdz 1. novembrim Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktore Dagnija Baltiņa piedalījās Britu bibliotēkas rīkotajā starptautiskajā zinātniskajā konferencē “Timeless Archives, Timely Connections: Preserving Endangered Documentary Heritage and Inspiring Collaboration” . Konferenci organizēja Apdraudēto Arhīvu Programma (Endangered Archives Programme (EAP)) un Britu bibliotēkas starptautiskā administrācija. Norise pulcēja daudzas institūcijas un aktīvistus dokumentārā mantojuma saglabāšanā, tika sniegts ieskats atbildīgo organizāciju piedāvātās mantojuma saglabāšanas stratēģijās un finansēšanas iespējās, kā arī eksperti dalījās kultūras mantojuma aizsardzības gadījumu izpētē.

Vairāk

Poļu mākslinieces Joannas Konseho ilustrāciju personālizstāde


No 2024. gada 6. novembra līdz 2025. gada 18. janvārim Latvijas Nacionālās bibliotēkas Konferenču centrā -1. stāvā būs apskatāma poļu ilustratores un mākslinieces Joannas Konseho (Joanna Concejo) personālizstāde “Tā ir mana pasaule”, kas tapusi sadarbībā ar Igaunijas Bērnu literatūras centru un Polijas vēstniecībām Tallinā un Rīgā. Autores ilustrācijas ir izstādītas visā pasaulē – Portugālē, Itālijā, Polijā, Taivānā, Dienvidkorejā, Francijā un citur. “Joanna Konseho ir viena no atzītākajām un iemīļotākajām mūsdienu ilustratorēm. Viņas personīgais un jūtīgais rokraksts, detaļu bagātība un precizitāte, spēja saistoši atainot ikdienas tēmas, viņas negaidītie radošie atradumi un novatoriskā domāšana ir burvīga un iedvesmojoša”, saka izstādes kuratore un mākslas eksperte Igaunijā Vīve Noora.

Vairāk

Izstāde “Trešā atmoda un folkloras kustība: spēki un notikumi”


No 2024. gada 30. oktobra līdz 2025. gada 1. martam Latvijas Nacionālās bibliotēkas Draugu telpā skatāma izstāde “Trešā atmoda un folkloras kustība: spēki un notikumi”.

Izstāde atklāj nozīmīgākos pasākumus un personas, kas noteica folkloras kustības raksturu un dinamiku 20. gadsimta 70.–80. gados un ietekmēja sabiedriskos procesus Trešās atmodas laikā. Tajā vēstīts par: folkloras pēcpusdienu Dailes teātrī 1978. gadā;

pirmajiem Daugavas svētkiem Doles salā 1979. gadā; Andreja Jurjāna 125. dzimšanas dienai veltītajām folkloras dienām Rīgā 1981. gadā; folkloras un etnogrāfisko ansambļu svētku koncertu Aizputē 1982. gadā; Krišjāņa Barona 150. dzimšanas dienas atzīmēšanu 1985. gadā; pirmo folkloras festivālu “Baltica ’88” Rīgā 1988. gadā; XX Vispārējiem latviešu Dziesmu un X Deju svētkiem 1990. gadā..

Vairāk

Latviešu valodas sarunu kluba tikšanās


2024. gada 9. novembrī (sestdiena) plkst. 14.00–15.30 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, telpā -15+ (M stāvā), notiks latviešu valodas sarunu kluba tikšanās. Aicinām ikvienu, kurš jau apgūst latviešu valodu, lai neformālā gaisotnē attīstītu valodas prasmes kopā ar domubiedriem un dzimtās valodas pārstāvjiem. Runāsimies par tēmām, kas nepieciešamas ikdienā, lai justos drošāk, sazinoties latviešu valodā. Uz tikšanos!

Dalība bez maksas, bet iepriekš jāreģistrējas ŠEIT:

Maksimālais dalībnieku skaits – 15 dalībnieki.

Vairāk

Improvizācijas teātra sesijas “Kā būtu, ja būtu”


2024. gada 9. novembrī un katru sestdienas rītu plkst. 10.00–12.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas telpā -15+ (M stāvā) sadarbībā ar improvizācijas teātra “Tea Tree” stāstnieku atzaru “Storijkrafteri” aicinām apmeklēt un piedalīties improvizācijas sesijās “Kā būtu, ja būtu”. Nodarbībās varēs ļaut vaļu fantāzijai un kopā ar citiem radīt dzīvus, improvizētus stāstus, atklājot sevī un apkārtējos vēl neapjaustas spējas. Dalība bez maksas. Nodarbības vadīs Velga Vīgante. Iepriekšēja pieteikšanās, rakstot uz

e-pastu: amazone.velga@gmail.com vai zvanot: +371 26377775.

Vairāk

Klausāms raidieraksts “DH no politikas veidotāju skatpunkta”


Iznākusi raidieraksta “Digitālās Humanitārās zinātnes” 7. epizode “DH no politikas veidotāju skatpunkta”, kurā Haralds Matulis sarunājas ar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta Viedās specializācijas vienības vadītāju Edvardu Franci Kuku. Raidierakstā tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, kad un kā pētniekiem vērts sazināties ar IZM par sevi interesējošajiem jautājumiem? Kā top Valsts pētījumu programmas? Kas ir RIS3 un vai nošķīrums starp humanitārajām un eksaktajām zinātnēm vēl arvien ir spēkā? Kāda ir DH saikne ar sociālajām zinātnēm un valodu tehnoloģijām? Kā arī – kas ir augstas digitālās prasmes un mikrokvalifikācijas? Tāpat sarunā izskan ieteikumi jauniem pētniekiem.

Vairāk

LNB krājuma jaunieguvumi 2024. gada oktobrī


Visi jaunieguvumi 2024. gada oktobrī. Tā paša perioda jaunieguvumi pa nozarēm.

Vairāk

Notiks “Pētījuma poētikas” seminārs


Saistībā ar vēlēšanām Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta (LU LFMI) akadēmiskajos amatos, interesenti tiek aicināti uz “Pētījuma poētikas” semināru trešdien, 2024. gada 6. novembrī LU LFMI Latviešu folkloras krātuves lasītavā Latvijas Nacionālās bibliotēkas 5. stāvā. Ar priekšlasījumiem uzstāsies: plkst. 10.00: Zita Kārkla “Meklējot latviešu Virdžīniju Vulfu: kanonisko un mazāk zināmo rakstnieču dialogi”; plkst.11.00: Digne Ūdre-Lielbārde “Folklora, tradicionālā kultūra un komercializācija”; plkst. 12.00: Simona Sofija Valke “Nervu māksla? Māterlinks vācbaltiešu lasījumā”. Ikviens laipni gaidīts.

Vairāk

Meditācijas telpa: Anša Jurģa Stabinga

vadīta nodarbība “Kena upanišada”


2024. gada 6. novembrī plkst. 17.30 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Meditācijas telpā (4. stāvā) un tiešsaistē Meditācijas LNB YouTube kanālā notiks psihoterapeita un apzinātības skolotāja Anša Jurģa Stabinga veidotā cikla “Upanišadas” trešā nodarbība par Kena upanišadu. Īss skaidrojums vēsturiskā kontekstā un mūsdienīgas interpretācijas. Upanišadas kopā ar vēdām ir vissenākie hinduistu pamatteksti par Visumu, dievībām un cilvēkiem. Upanišadas būtiski ietekmējušas visu turpmāko cilvēces domu, t.sk. arī moderno Rietumu filosofiju. Dalība nodarbībā bez maksas un bez iepriekšējas pieteikšanās.

Vairāk


Visas aktualitātes
Izstādes
Darba laiki un lasītavas      


gramatai500.lv                                                                          

Pievienojies un seko mums: