Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunumi
2024. gada 2. ─ 8. decembris


Balso par Digitālo bibliotēku un Digitālā kultūras mantojuma

platformu gada balvā “Platīna pele 2024”!


Izraudzīti Latvijas informācijas un komunikācijas nozares gada balvas “Platīna pele 2024” finālisti, kategorijā “Valsts digitālā transformācija” nominēta Digitālā bibliotēka un Digitālā kultūras mantojuma platforma. Projekta īpašnieks: Latvijas Nacionālā bibliotēka, projekta izstrādātājs: SIA “ZZ Dats”, SIA “Autentica”; projekta partneris: Kultūras informācijas sistēmu centrs. Portālā LSM.lv iespējams balsot par simpātiju balvu līdz 3. decembra plkst.13.00: ej.uz/balso_DP. Balvu “Platīna pele” rīko Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA), tā tiek pasniegta kopš 2007. gada. Tās mērķis ir apzināt veiksmīgākos Latvijā radītos digitālos risinājumus, novērtēt izcilākos projektu autorus un izstrādātājus, kā arī veicināt izpratni par jēgpilnu tehnoloģiju pielietojumu – sabiedrībā, biznesā, pārvaldē un izglītībā.

Vairāk

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Adventes kalendārs


Pirmssvētku laikā esam sagatavojuši mūsu lasītājiem īpašu dāvanu – LNB Adventes kalendāru! Tajā esam apkopojuši visinteresantākos ar ziemu un Ziemassvētkiem saistītos objektus no mūsu bibliotēkas krājumiem un kolekcijām – un tās ir ne tikai grāmatas. Seko mums mūsu sociālo tīklu Facebook un Instragram profilos un atklāj jaunus pārsteigumus katru dienu!

Vairāk

Notiks Gada balvas cilvēku ar invaliditāti atbalstam

apbalvošanas ceremonija


Tiesībsargs sadarbībā ar Invalīdu un viņu draugu apvienību “Apeirons” un Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB) jau desmito gadu aicināja iedzīvotājus būt vērīgiem, pamanīt un novērtēt mūsu līdzcilvēku nozīmīgo ieguldījumu, piesakot viņus konkursam “Gada balva cilvēku ar invaliditāti atbalstam 2024”. Gada balvas saņēmēji publiski tiks paziņoti un apbalvoti svinīgā ceremonijā 4. decembrī plkst. 17.00 LNB. Pasākumu pagodinās Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs. Balvas žūrijā darbojās: tiesībsargs Juris Jansons, Invalīdu un viņu draugu apvienības "Apeirons" valdes priekšsēdētājs Ivars Balodis, Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītāja Ieva Brante, LNB pārstāve Zane Zvaigzne, žurnālists Aidis Tomsons, Latvijas pašvaldību savienības pārstāve Ilze Rudzīte, influencere un aktīviste Patrīcija Anna Vavilova.

Vairāk

Grāmatas “Rīgas ielas. Labais krasts” atvēršanas svētki


2024. gada 3. decembrī plkst. 16.00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB), Baltā Vilka klasē, notiks grāmatas “Rīgas ielas. Labais krasts” atvēršanas svētki. Apgāds “Jāņa sēta” sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku un Latvijas Nacionālo arhīvu izdod grāmatu “Rīgas ielas. Labais krasts”. Tās pirmais sējums iepazīstina ar 1196 Daugavas labā krasta ielām, laukumiem un tiltiem Rīgā, to veidošanās vēsturi, nosaukumu izmaiņām un ievērojamiem objektiem, kas tur atrodas. Tāpat lasītāji gūs plašāku ieskatu dažādo Rīgas apkaimju un to ielu tīkla rašanās vēsturē. Ielu aprakstus papildina stāsti par interesantiem notikumiem, kas tur norisinājušies, kā arī mūsdienu un vēsturiskās kartes. Savukārt vizuālu ieskatu Rīgas ielu pagātnē un tagadnē sniedz ap 500 vēsturisko un mūsdienu fotogrāfijas.

Vairāk

Prozas lasījumi bērniem “Lielie plūdi, kukaiņi,

Zobu feja un dzīvāks par dzīvu KĀPĒC”


Sestdienas agrā pēcpusdienā, 7. decembrī plkst. 13.00, aicinām ģimenes ar pirmsskolas un jaunākā skolas vecuma bērniem apmeklēt Latvijas Nacionālās bibliotēkas Baltā Vilka klasi, Mūkusalas ielā 3, 6. stāvā, kur norisināsies prozas lasījumi bērniem “Lielie plūdi, kukaiņi, Zobu feja un dzīvāks par dzīvu KĀPĒC”. Savu jaunāko stāstu par Lielajiem plūdiem un kukaiņiem lasīs Laura Vinogradova, Zane Zusta atjaunos ticību Zobu fejai, bet noslēgumā Lauris Gundars nolasīs fragmentu no tikko tapušas pļāpugrāmatas “Kāpēc ir kāpēc”, bērniem būs iespēja piedalīties visneparastāko jautājumu sacensībās. Pasākums pieejams bez maksas.

Vairāk

Lekcija “Francs Kafka un Prāga jeb čehi, vācieši, austrieši,

ebreji starp monarhiju un republiku”


2024. gada 5. decembrī plkst. 17.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) AsiaRes lasītavā (M stāvs) notiks čehu literatūrzinātnieka Vāclava Petrboka (Václav Petrbok) lekcija “Francs Kafka un Prāga jeb čehi, vācieši, austrieši, ebreji starp monarhiju un republiku” (Franz Kafka a Praha aneb Češi, Němci, Rakušané, Židé mezi monarchií a republikou). Lekcija notiks čehu valodā ar tulkojumu latviešu valodā. Lektors pievērsīsies sociokulturālo kontekstu analīzei: daudzvalodībai, kultūras un politisko identitāšu un lojalitātes jautājumam, konfesiju un ideju plurālismam, kas veidoja Kafkas savdabīgo literārās izteiksmes veidu.

Vairāk

Piektie Jāņa Stradiņa akadēmiskie lasījumi


2024. gada 12. decembrī plkst. 17.00–19.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas korē notiks Piektie Jāņa Stradiņa akadēmiskie lasījumi. Lasījumi tradicionāli veltīti akadēmiķa Jāņa Stradiņa (1933–2019) atcerei un šogad notiks latviešu grāmatniecības zīmē ar diskusiju par tēmu “Lielā grāmatu pasaule un mēs”. Programmā priekšlasījumi un diskusija par grāmatniecību Latvijā dažādos laikmetos, atskatoties uz vēsturiskajām tradīcijām un domājot par grāmatu lomu nākotnē. Pasākumu organizē Stendera biedrība, Latvijas Nacionālā bibliotēka un Latvijas Zinātņu akadēmija.

Vairāk

Pēdējo nedēļu skatāma RIXC festivāla izstāde “Simbiotiskās maņas”


RIXC Mākslas un zinātnes festivāla centrālais notikums ir izstāde “Simbiotiskās maņas”, kas Latvijas Nacionālajā bibliotēkā skatāma līdz 7. decembrim. Starptautisku un latviešu mākslinieku darbi pārskata robežas starp savējo un citādo, cilvēku un mašīnu, dabisko un mākslīgo. Izstādē skatāmi gan Eiropas mediju mākslas rezidenču platformas EMAP mākslinieku, kā arī latviešu mākslinieku un citu starptautiski atzītu mākslinieku darbi. Darbu autori: Tacuru Arai, Po-Hao Či, Santa  France, Saša Ļitvintseva & Benijs Vāgners, Me AndOther Me / Cenks GŪZELIS & Anna Pompermaijere, Monika Rikiča, Studio Above & Below, Sabīne Šnē, T(n)C.

Vairāk

Klausāmi starptautiskās konferences

“Grāmatas un lasīšana digitālajā laikmetā” audioieraksti


Rīgas Grāmatu svētku laikā 2024. gada 8. novembrī Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē norisinājās Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas rīkotā, plaši apmeklētā starptautiskā konference nozares profesionāļiem  “Grāmatas un lasīšana digitālajā laikmetā”. Konferences tēma bija saistīta ar lasīšanu un lasīšanas veicināšanu, interesenti klātienē varēja uzklausīt vienu no Ļubļanas manifesta līdzautoriem, starptautiska mēroga autoritāti šajā jomā – Mihu Kovāču ar uzstāšanos “Kāpēc lasīt drukātas grāmatas digitālā laikmetā?”, kā arī ekspertus un labās prakses piemērus no LNB, Latvijas, Nīderlandes, Portugāles. LNB kanālā “Klausītava” straumēšanas platformās Soundcloud un Spotify publicēti konferences prezentāciju audioieraksti.

Vairāk

Pieejami Imanuelam Kantam veltītā  foruma

“Prāts Rīgā” audioieraksti


Latvijas Nacionālās bibliotēkas kanālā “Klausītava” Spotify un SoundCloud straumēšanas vietnēs publicēti starptautiskā foruma “Prāts Rīgā” audioieraksti latviešu, vācu un angļu valodās. No 24. līdz 28. septembrim bibliotēkā un Latvijas Universitātē norisinājās starptautisks forums “Prāts Rīgā”, kurā, godinot vācu filozofu Imanuelu Kantu viņa trīssimtās jubilejas gadā, tikās filozofi un grāmatnieki no dažādām Eiropas valstīm. Forumā zinātniskus referātus papildināja diskusijas, Kantam veltīta krājuma izlases atklāšana ar unikāliem darbu pirmizdevumiem LNB krājumā, ekskursija pa Imanuela Kanta vietām Rīgā un citi pasākumi.

Vairāk

Studenti aicināti izmantot individualizētu pakalpojumu


Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 11 lasītavas piedāvā palīdzību un atbalstu informācijas meklēšanā studiju un pētnieciskā darba izstrādes procesā. Lai saņemtu individuālu un pielāgotu atbalstu sava pētnieciskā darba rakstīšanā, studentiem iespējams pieteikties individuālai konsultācijai attālināti vai klātienē ar LNB nozares speciālistu, kas palīdzēs strukturēt meklēšanas procesu, ieteiks labākos informācijas meklēšanas ceļus un palīdzēs formulēt atslēgvārdus informācijas ieguvei.

Vairāk

Tematiskā krājuma izlase “Vecā un jaunā druka”


Latvijas Nacionālās bibliotēkas Galvenās krātuves centrs (GKC) piedāvā tematisku krājuma izlasi, kurā apskatāmi vecās un jaunās drukas jeb rakstības izdevumi latviešu valodā no GKC krājuma. Izlasē apskatāmi latviešu daiļliteratūras, tulkotās un nozaru literatūras izdevumi paralēli vecajā un jaunajā drukā. Starp tiem – 1905. gadā izdotā Aspazijas luga “Sidraba šķidrauts”, Voltēra filozofiskā pasaka “Kandids” (1911), populārzinātniskais darbs “Dabas stāsti” (1908). Krājuma izlasē atrodams arī viens faksimilizdevums, tas ir reproducēts izdevums ar oriģinālizdevuma ārējo veidolu un precīzu teksta un ilustrāciju kopijām – Vecā Stendera “Bildu ābice”. Tā sagatavota pēc 1787. gada izdevuma – pirmās ilustrētās bilžu ābeces latviešu valodā un, sekojot tā laika tendencei attīstīt cilvēka prātu un zināšanas, tika radīta latviešu izglītībai un lasītprasmes vairošanai. Krājuma izlase apskatāma Krātuves izsniegšanas punktā 3. stāvā līdz 2025. gada 31. janvārim.

Vairāk

Sestdienu rīti Jauniešu telpā:

improvizācijas teātra sesijas  “Kā būtu, ja būtu”


2024. gada 7. decembrī un katru sestdienas rītu plkst. 10.00–12.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Jauniešu telpā (M stāvā) sadarbībā ar improvizācijas teātra “Tea Tree” stāstnieku atzaru “Storijkrafteri” aicinām apmeklēt un piedalīties improvizācijas sesijās “Kā būtu, ja būtu”. Nodarbībās varēs ļaut vaļu fantāzijai un kopā ar citiem radīt dzīvus, improvizētus stāstus, atklājot sevī un apkārtējos vēl neapjaustas spējas. Dalība bez maksas. Nodarbības vadīs Velga Vīgante. Iepriekšēja pieteikšanās, rakstot uz e-pastu: amazone.velga@gmail.com vai zvanot: +371 26377775.

Vairāk

LNB krājuma jaunieguvumi 2024. gada novembrī


Visi jaunieguvumi 2024. gada novembrī. Tā paša perioda jaunieguvumi pa nozarēm:

Vairāk

Meditācijas telpa klātienē: Anša Jurģa Stabinga

vadīta nodarbība “Katha upanišada”


2024. gada 4. decembrī plkst. 17.30 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Meditācijas telpā (4. stāvā) klātienē notiks psihoterapeita un apzinātības skolotāja Anša Jurģa Stabinga veidotā cikla “Upanišadas” ceturtā nodarbība par Katha upanišadu. Īss skaidrojums vēsturiskā kontekstā un mūsdienīgas interpretācijas. Upanišadas kopā ar vēdām ir vissenākie hinduistu pamatteksti par Visumu, dievībām un cilvēkiem. Upanišadas būtiski ietekmējušas visu turpmāko cilvēces domu, t.sk. arī moderno Rietumu filosofiju. Nodarbība pieejama tikai klātienē. Dalība bez maksas un bez iepriekšējas pieteikšanās.

Vairāk


Visas aktualitātes
Izstādes
Darba laiki un lasītavas      


gramatai500.lv                                                                          

Pievienojies un seko mums: