Annas Oleiņikovas stāsts: Keramiķa Jāzepa Čerņavska 1992. gadā veidotais dekoratīvais šķīvis. Uz pamatnes autora iniciāļi.
Abstract (latvian):
Mana interese par Silajāņu keramiku sākās ar Paulāna vārdu. Es dzīvoju A. Paulāna ielā un vēlējos uzzināt vairāk par šo cilvēku. Izrādījās, ka Andrejs Paulāns ir pazīstams Latgales keramiķis, kurš 1937. gada Vispasaules izstādē Parīzē ieguva zelta medaļu. Gandrīz 20 gadus dzīvoju Preiļos un strādāju Preiļu 2. vidusskolā par vēstures, vēlāk arī par sociālo zinību skolotāju. Kopā ar skolēniem apmeklējām keramikas izstādes un darbnīcas, iepazināmies ar Silajāņu meistariem. Redzot manu interesi par keramiku, skolas absolventi, draugi un kolēģi bieži dāvināja Silajāņu meistaru izstrādājumus. Ar laiku mana kolekcija paplašinājās.
Abstract (latvian):
Tautas podniecība Latgalē ir saglabājusies līdz mūsdienām un veido vienu no spilgtākajām Latvijas tradicionālās kultūras zīmēm. Latgales podniecība jeb Latgales keramika ir tautas mākslas nozare, kam raksturīgas divas attīstības līnijas – praktiskā un dekoratīvā. Tā ir kolektīvas mākslinieciskās darbības tips. Vislielāko ievērību 20. gs. izpelnījās Silajāņu keramika (Paulāni, Ušpeļi, Čerņavski, Vilcāni u.c.). Silajāņu apkaimē esot strādājuši aptuveni 200 keramiķu.
This work is protected by copyright and/or neighboring rights. It can be freely used for personal use, scientific research, or self-education. Other uses require permission from the right holder(s).
APLIS statement of rights:
Protected by copyrights - not in commercial circulation
APLIS access notice:
Accessible online (without the ability to download)