Jelgavas pils ir viena nedaudzajām Jelgavas ēkām, kas saglabājusies pēc 1944. gada postažas. Pils atrodas uz šauras pussalas starp Lielupi un tās atteku Driksu. Pili cēla no 1738. līdz 1771. gadam, tās arhitekts bija Bartolomeo Frančesko Rastrelli. Pilij sākotnēji bija trīs korpusi U veidā un bagātīga rokoko stila interjeru apdare. 1937. gadā Kādreizējo staļļu vietā pēc arhitekta Eižena Laubes projekta uzcēla ceturto korpusu, kas noslēdza pils pagalmu. Vislielākie postījumi ēkai nodarīti 1944. gadā. Atjaunošanas darbus pabeidz 1961. gadā. Jelgavas pils ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis.
Sv. Trīsvienības evanģēliski luteriskā baznīca ceļa no 1574. līdz 1625, gadam. Tā kādreiz bija vecākā Jelgavas baznīca Torni uzbūvēja no 1660. līdz 1688. gadam. Astoņstūrainais zvanu tornis tika uzbūvēts 1862. gadā Renesanses laika arjitekŗuas piemineklis izdega Otrā pasaules kara laikā, un padomju varas laikā tika viss noaŗdīta. Atstāja tikai torni vārtus. Tornis atjaunots, tajā atrodas tūristu informācijas centrs.
Driksas krastā, iebraucot pilsētā, labajā pusē, atradās Kurzemes bruņniecības nams jeb "Ritterhaus". Celtnes būvdarbi sākti 1803. gadā, uzceļot divstāvu ēku. 1832. gadā nolēma ēku paplašināt, jo tajā bija jāizvieto Kurzemes bruņniecības komiteja, Kurzemes kredītbiedrības direkcija un kazino. Ēka paplašināšanai tika izvēlēts Berlīnes arhitekta Emīla Jūliusa Augusta Štrausa projekts. Nama fasādi rotāja lielas kolonnas un klasiskā meandra ornaments. 30. gadu beigās ēku nolēma nojaukt. 1939. gadā ap to vietu sāka celt viesnīcu.
Rātsnams vecā tirgus laukuma malā bija viena no vecākajām ēkām, taču tas nebija pirmais rātsnams. Attēlā redzamā ēka celta no 1740. līdz 1943. gadam. Divstāvu ēkas mansarda jumtu greznoja pildrežģa tornītis ar vējrādi, kas bija metālā kalta cilvēka figūriņa ar karodziņu, kurā attēlots gada skaitlis 1743. Vecās ēkas sienas bijušas mūrētas no akmens bluķiem. Vēsturnieks Andrejs Dābols lēš, ka pēdējie remontdarbi rātsnamā veikti 1935. gadā. Namā mājoja Jelgavas Dome un pilsētas valde. Nosaukumi mainījās, bet ēka stāvēja. Pēc Otrā pasaules kara pāri palikušās ārsienas nolēma neatjaunot. Zudis arī ēkas saturs. Savulaik tieši rātsnamā glabājusies vietējo valdnieku portretu oriģinālu galerija
Oriģināla turētājs:
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Struktūrvienība, kurā atrodas oriģināls:
Letonikas un Baltijas centrs. Baltijas Centrālās bibliotēkas kolekcija