LV | EN
Nosaukums (latviešu):
Medicīnas personāls Frilles dzemdību namā
Oriģināla radīšanas datums:
1947
Resursa virstips:
Attēls
Resursa tips:
Fotogrāfija


Metadati

Nosaukums (latviešu):
Medicīnas personāls Frilles dzemdību namā
Oriģināla radīšanas datums:
1947
Fiziskais raksturojums (latviešu):
1 fotogrāfija
Temats:
Fotogrāfijas
Temats:
Latviešu diaspora
Temats:
Latvieši -- Vācija
Temats:
Bēgļu nometnes -- Vācija
Temats:
Veselības aprūpe
Ģeogrāfiskais nosaukums:
Vācija
Anotācija (latviešu):
Medicīnas personāls Frilles dzemdību namā pie Lādes (angļu zonā) ap 1947. gadu. No kreisās: ? Vilma, Olga Olavs (dz. Fridrihsons), Sofija ?.
Anotācija (latviešu):
Olga Olavs (vidū) ar māsiņām un bērniņu dzemdību namā Frilles pilsētā, kura atradās netālu no Lādes. O. Olavs strādāja tur kā ginekoloģe, un apceļoja citas mazas pilsētiņas apkārtnē kā UNRRA medicīnas personāls.
Vispārīgās piezīmes (latviešu):
Fotogrāfijas dāvinātāja rakstītais atmiņu stāsts intervijas laikā Rīgā 2010. gada jūlijā par bēgļu gaitām un bēgļu nometnēm: "Anna Grambergs (dzim. Olavs) izbrauca no Rīgas 1944. gada jūlija beigās, 5 gadu vecumā, ar savu māti Olgu Olavs, māsu Aiju Olavs, un vecmāmiņām Olavs un Fridrihsons kundzēm, ar kuģi “Monta Rosa”. Bija norunāts, ka Annas tēvs Aleksandrs Olavs un viņa brālis Vilis Olavs jun. brauks ar laivu no Ventspils uz Zviedriju un ka pēc tam ģimene atkal satiksies. Ceļā uz Zviedrijas laivu Olava vīriešus piemeklēja nelaime: Aleksandrs tika nodots un apcietināts, aizvests uz Stutthofas koncentrācijas nometni Vācijā, un vēlāk aizsūtīts uz Sibīriju, kur dzīvoja līdz mūža beigām 1981. gadā. Vilis Olavs jun. noslīka šķērsojot Ventas upi, kad plosts sasvērās un cilvēkus iegāza upē. Anna atminās no izbraukšanas: “Mēs bijām uz tā kuģa un bijām pie tādas malas, kur varēja redzēt pāri, un mana mammiņa pasauca, viņa teica: ‘Meitenītes, nākiet šurp…skataties uz Rīgas torņiem, skataties uz savu dzimteni, jūs vairs to nekad neredzēsiet’. Un es pat atceros, ka es šo domāju: ‘Es redzēšu gan. Es redzēšu gan. Es svēti apsolīju sev, ka es redzēšu gan.’ “ Augusta sākumā Anna Olavs ar ģimeni atradās Reichen bahā, Vācijā, tad Nirnbergā, pirms karš bija beidzies: “Dega. Bumbas apkārt. Un cilvēki – degoši cilvēki – leca no logiem. To es atcerēšos. Man tas ienāca prātā, kad Ņujorkā bija tās briesmas…es skatijos un domāju, jā, to es esmu redzējusi”. Ģimene nonāca Memmingenā, kur dzīvoja pilsētā (nevis DP nometnē), jo Olga Olava bija ārste (ginekoloģe) un strādāja vietējā slimnīcā. Pēc tam pārcēlās uz Lādi, nomainīja vārdu uz Fridrihsons. Tad arī dzīvoja ārpus Lādes DP nometnes, bet Anna ar māsu gāja skolā ar Lādes DP nometnes bērniem. Anna ar māsu arī piedalījās guntiņās un labi atceras ļoti gādīgo guntiņu vadītāju Gaidu Ķuzi. Pa šo laiku Olga Olavs (Fridrihsons) strādāja UNRRA paspārnē, braukājot pa pilsētiņām pie pacientiem. Olgas kolēģis un vadītājs bija Prof. Jēkabs Prīmanis. Olavs ģimene izbrauca ar lidmašīnu uz ASV 1949. gadā, kur viņus bija sponsorējušas divas lauksaimnieces (māsas) Minnesotas laukos, Sandstone, galvenokārt, lai palīdzētu ar saimniecības darbiem, t.i., lasīt pupas. Anna Grambergs: “Pirmo reizi, kad es atceros, ka es biju izsalkusi, bija Amerikā, nevis Vācijā. Tur gāja ļoti grūti no sākuma”. Pēc īsa laiciņa Olga Olavs dabūja darbu vietējā slimnīcā kā māsiņas palīdze un lēnām ieņēma svarīgākus amatus, pārlika ASV ārsta eksāmenus angļu valodā, un beidzot strādāja atkal savā profesijā. Olavs ģimene aktīvi piedalījās latviešu sabiedrībā Minneapolē. Pēc apprecēšanās Anna pārvācās ar vīru uz Atlana, Georgia, kur bija maz latviešu. Audzināja savus trīs dēlus. Pēc vīra nāves Anna izdomāja braukt uz Latviju dzīvot un ieradās 1998. gadā, kur pārņēma ģimenes īpašumu apsaimniekošanu."
Oriģināla turētājs:
Latvieši pasaulē - muzejs un pētniecības centrs
Oriģināla novietojuma kods:
LPplgD2022.116.2
Pieder kolekcijai:
Latvieši pasaulē - muzeja un pētniecības centra krājums (Kolekcija)
Izcelsme:
Anna Grambergs (dz. Olavs)
Izveidošanas datums:
15.11.2021
APLIS autortiesību statuss:
Nav definēts APLIS autortiesību statuss
APLIS piekļuves tiesības:
Nav definētas APLIS piekļuves tiesības
APLIS tiesību paziņojums:
Nav definēts APLIS autortiesību paziņojums
APLIS piekļuves paziņojums:
Nav definēts APLIS piekļuves paziņojums
Resursa virstips:
Attēls
Resursa tips:
Fotogrāfija
URI:
https://dom.lndb.lv/data/obj/958589
RDF dati | XML dati

Pieejamās datnes

Nosaukums Apraksts Izmērs Hash Piekļuves statuss
1. LPplgD2022.116.2.jpg 30.37 KB 5856f04e85034084db9750544eaff129 Lejupielādēt Atvērt

Lūdzu uzgaidiet