LV | EN
Nosaukums (latviešu):
Tālavas tautskolas absolventi
Oriģināla radīšanas datums:
1949
Resursa virstips:
Attēls
Resursa tips:
Fotogrāfija


Metadati

Nosaukums (latviešu):
Tālavas tautskolas absolventi
Oriģināla radīšanas datums:
1949
Fiziskais raksturojums (latviešu):
1 fotogrāfija
Temats:
Fotogrāfijas
Temats:
Latviešu diaspora
Temats:
Latvieši -- Vācija
Temats:
Bēgļu nometnes -- Vācija
Temats:
Izglītība
Temats:
Mācību iestādes
Temats:
Tautastērps
Ģeogrāfiskais nosaukums:
Vācija
Anotācija (latviešu):
Tālavas tautskolas absolventi Rēgensburgas nometnē (amerikāņu zonā). Gar sienu sēž jaunieši, meitenes abās malās ir ģērbušās tautastērpos, vidū sēž puiši uzvalkos. Aiz jauniešiem siena ir izpušķota ar zariem. No kreisās: ? Muižniece, nezināms, T. Zāgerts, T. Baltakmens, I. Ezernieks, Ivars Pārums, ? Kalniņš, J. Sīsis, ? Bebre, I. Cīrule, nezināms.
Anotācija (latviešu):
11 jaunieši sēž rindāgar sienu, aiz viņiem siena izpušķota ar zariem, meitenes abās malās tautas tērpus, puiši uzvalkos.
Vispārīgās piezīmes (latviešu):
Fotogrāfijas dāvinātāja rakstītais atmiņu stāsts par bēgļu gaitām un bēgļu nometnēm: "Ivars Pārums dzīvoja Filzekas nometnē no 1946. līdz 1947. gadam un Rēgensburgas nometnē no 1947. līdz 1949. gadam. Viņš atceras nometņu puikas nodarbības: “Filzekas DP nometne, 1946.–1947. g. "Altneuhausen – Vilseck" ir maza apdzīvota vieta ar dzelzceļa staciju. Atrodas netālu no Ambergas, un vairumā karšu nemaz nav uzrādīta. Toreiz Filzeka bija amerikāņu zonā. Betona divstāvu ēkas, bijušās vācu armijas kazarmes, bija izkaisītas ar lielām atstarpēm gar skujukoku mežu. Nometnē barakas tika uzceltas skolas, saiešanas un nodarbību vajadzībām. Netālu atradās amerikāņu armijas telšu novietne (kā filmā M*A*S*H). Mums, zēniem, kādreiz izdevās iekļūt šajā nometnē, un tā pārpilnība, ko redzējām, nebija aprakstāma. Šīs bija kaujas vienības pirms pārvietošanās atpakaļ uz U.S.A. Dažas sieviešu kārtas DP nometnes iemītnieces tika redzētas, “ejot pie amerikāņiem”. Dziļāk mežā atradās pamestas vācu armijas munīcijas noliktavas. Mēs, zēni, bieži tās apmeklējām, jo noliktavas nebija apsargātas. Vēl tagad jānodreb, atceroties, kā mēs atdalījām sprāgstvielas no granātām un spridzekļiem, sitot tās pret egles stumbru. Munīcijas noliktavā bija pieejamas dažādas kastes. No koka, stipras, ar dzelzs rokturiem un slēdžiem. Dīpīši tās lietoja mantu nolikšanai un pārvadāšanai. Daudzus gadus vēlāk tādas kastes vēl bija vērojamas tālajā Austrālijā, bet, kā viss cits, beidzot aizgāja iznīcībā. Varbūt nosodāma izklaidēšanās bija vāciešu sišana. Stiprākie zēni gāja uz kaimiņu sādžu izkauties. Šīs izdarības mudināja amerikāņu karavīri, jo viņiem patika noskatīties. Tas nebija naids pret vāciešiem, bet atalgojums no amerikāņiem: paciņa ”Camel” cigarešu, kožgumija, Coca-Cola. “Zvaigzne” šajās izdarībās bija muskuļainais puisis Konrāds. Filzekas DP nometnes mūžs bija īss, bet iespaidīgs. 1947. gadā pārcēlāmies uz Rēgensburgas nometni. Rēgensburgas DP nometne, 1947.–1949. g. Iecienītas starp jauniešiem bija sekojošas spēles: karodziņa zagšana, klimpiņas, tautas bumba, sunīša piesišana un populārais laptvo jeb laptene. Spēles bija fiziskas un notika nometnes laukumos. Bija vajadzīga prasme un izturība, ja gribēja piedalīties, un veiksmīgākie guva priekšroku. Zēni piekopa naudas spēli, kur čauka jeb uz zemes sakrauta sīknaudas kaudzīte bija jāapsit otrādi katram ar savu dabīgi noapaļotu akmeni. Bieži pilsētā, braucot ar tramvaju, konduktors apmaiņā iedeva sadauzītus feniņus (Pfennig). Tas pierādīja, cik izplatīta šī naudas dauzīšana bija kļuvusi."
Oriģināla turētājs:
Latvieši pasaulē - muzejs un pētniecības centrs
Oriģināla novietojuma kods:
LPplgD2022.1300.2
Pieder kolekcijai:
Latvieši pasaulē - muzeja un pētniecības centra krājums (Kolekcija)
Izcelsme:
Ivars Pārums
Izveidošanas datums:
15.11.2021
APLIS autortiesību statuss:
Nav definēts APLIS autortiesību statuss
APLIS piekļuves tiesības:
Nav definētas APLIS piekļuves tiesības
APLIS tiesību paziņojums:
Nav definēts APLIS autortiesību paziņojums
APLIS piekļuves paziņojums:
Nav definēts APLIS piekļuves paziņojums
Resursa virstips:
Attēls
Resursa tips:
Fotogrāfija
URI:
https://dom.lndb.lv/data/obj/960106
RDF dati | XML dati

Pieejamās datnes

Nosaukums Apraksts Izmērs Hash Piekļuves statuss
1. LPplgD2022.1300.2.jpg 170.2 KB e13f9707df7bcc9a06b509181ee3dfa5 Lejupielādēt Atvērt

Lūdzu uzgaidiet